Chce ministerstvo, aby byli zemědělci životu nebezpeční pro své okolí?

Publikováno v: Novinky
Tags:

Desítky mrtvých zajíců, bažantů, čápů, racků a dalších zvířat, která mnoho hodin umírala v neskutečných křečích a bolestech na polích a na okrajích lesů především na Moravě. Vyděšení majitelé psů, kteří až do pozdního podzimu nosili na úřady v polích nalezené otrávené návnady, jejichž pozření už neohrožuje jen zvířata, ale také malé děti, které si venku hrají a rády zkoumají všechno neznámé. Pitvy u výše zmíněných zvířat jasně prokázaly otravu jedem Stutox, jehož plošný rozhoz v létě nesmyslně povolil státní orgán kvůli údajnému přemnožení hrabošů. Přestože vydané povolení bylo záhy zrušeno, přivodili nezodpovědní úředníci krutou smrt desítkám bezbranných tvorů, jejichž potravou jsou i drobní hlodavci.

A letos možná budeme svědky mnohem horších tragédií, reálně hrozí, že při procházce v přírodě budeme nacházet tisíce těl uhynulých zvířat, která pozřela buď přímo návnadu s nebezpečným jedem nebo otrávené zvíře. Ministerstvo zemědělství totiž dokončuje plány na boj s hrabošem a nevylučuje, že kvůli teplé zimě a hrozbě přemnožení hrabošů stát zemědělcům znovu povolí plošný rozhoz jedu Stutox na polích. Kvůli neschopnosti nebo neochotě hospodářů najít lepší řešení se tak rok 2020 může zapsat do historie jako rok krutosti a rozsáhlého úhynu nejen volně žijících zvířat, ale i psů a koček, které se v přírodě pohybují.

Nechce se mi věřit, že se odpovědné úřady nepoučily z loňských zkušeností a zcela vážně připouštějí plošné použití nebezpečného jedu, ovšem tentokrát zřejmě ve větším rozsahu. I malému dítěti přitom musí být jasné, že žádný zemědělec nedokáže s ohledem na rozsah svých polností vkládat otrávenou návnadu přímo do děr hrabošů, jak to v mimořádných případech připouští zákon. Ostatně ukázalo se to už vloni při několik dnů platné výjimce, kdy se nástrahy volně povalovaly na povrchu polí i na mezích a způsobily úhyn mnoha desítek volně žijících zvířat.

Nezbývá než věřit, že ministerstvo životního prostředí a další odpovědné instituce dokážou při projednávání plánu na boj s hraboši obhájit rozumné argumenty a nepřipustí mimořádné povolení likvidace hrabošů plošným rozhozem jedu Stutox. Zabrání tím bezprecedentní genocidě nevinných zvířat. Už na přelomu února a března, kdy chce ministr zemědělství zveřejnit výsledný plán na hubení hrabošů, se dozvíme, zda zvítězí zdravý rozum nad neschopností hledat rozumná řešení. Tím úplně nejlepším by bylo, kdyby se Česká republika připojila k vyspělým zemím a plošné použití brutálních jedů ve volné přírodě jednou provždy zakázala.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
ředitel Zoologické zahrady Tábor

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options