ZOO Tábor vrátí zubra zpět do přírody


Zubr evropský byl u nás ve volné přírodě vyhuben již před staletími.

 

O jeho návrat do volné přírody se nyní snaží ZOO Tábor.

ZOO Tábor založila chovné stádo zubrů evropských nížinné linie v roce 2016. Z ostrova Usedomu, který leží na hranicích mezi Německem a Polskem, byly v květnu roku 2016 převezeny do nového výběhu dvě zubří samice Usjana
a Uselina. Další dvě samice Norisa a Norma ze zoologické zahrady v Norimberku je následovaly krátce poté. Po několika měsících (v listopadu 2016) je doplnil také býk Poczekaj ze soukromé farmy v polských Niepolomicích. Listopad roku 2017 přinesl první úspěch a narodil se býk jménem Tábor, který byl v květnu roku 2020 přemístěn do přírodní rezervace u Rokycan v Plzeňském kraji jako zakladatel nového stáda. V červnu roku 2018 se narodila samice Tara, která společně se samici Norisou, byla v dubnu 2021 převezena do rezervace velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku.

Další přírůstky na sebe nenechaly dlouho čekat a v květnu 2019 se narodil samec Taran a samice Taura. Samice Taura rozšířila stádo v polské ZOO Poznaň, kam byla převezena v květnu roku 2021. A převoz samce Tarana do francouzské rezervace v Sainte-Eulalie se plánuje v blízké době.

V říjnu a listopadu roku 2020, se narodila další mláďata Tatranka a Tajfun. O rok později (v prosinci 2021) k nim přibyla také samice Tamara a v lednu 2022 samec Tarzan. Na konci června roku 2022 se narodila samice Táňa a zatím posledním přírůstkem je samice Táborka, která se narodila v listopadu 2022. K dnešnímu dni se tedy v ZOO Tábor narodilo celkem deset zubrů.

Samice Karla, která patří do nížinně kavkazské linie, se v prosinci roku 2015 z hodonínské zoologické zahrady dostala do ZOO Tábor, jež byla původním domovem Karliných rodičů. V červnu roku 2021 byla Karla převezena do přírodní rezervace Őrségi Nemzeti Park v Maďarsku, kde obohatila tamní stádo. ZOO Tábor tedy celkem vypustila již 4 zubry do evropských rezervací a zoo a další zubr Taran se k nim brzy přidá.

Zubr Poczekaj a jeho cesta do ZOO Tábor

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options