Po táborské zoo se prohání dvě klokaní mláďata

Publikováno v: Nové přírůstky, Mláďata
Tags:

1. 2. 2023 – Počet zvířecích obyvatel táborské zoologické zahrady se pravidelně zvětšuje. Kromě dvou kozlíků holandských, kteří jsou prvními letos narozenými mláďaty, mohou návštěvníci sledovat také dva klokany rudokrké. Ti se narodili v loňském roce, takže už jsou větší. Táborští klokani jsou trochu jiní, což každý uvidí na první pohled. Jsou celí bílí, protože jde o albinotickou formu. Podívat se na ně mohou zájemci už tento pátek, kdy je zoo kvůli pololetním prázdninám mimořádně otevřená stejně jako celý víkend.

„Klokany rudokrké odchováváme pravidelně, což mimo jiné dokládá, že jsme jim vytvořili opravdu velmi dobré podmínky pro život. Tito dva noví obyvatelé naší zoo už opustili matčin vak a prozkoumávají svůj nový domov. Je tak nejlepší čas sledovat je jak rychle rostou,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodává, že vývoj klokanů je velice specifický.

„Novorozené mládě je po příchodu na svět velmi malé, měří zhruba kolem tří centimetrů, a není vůbec vyvinuté. Rodí se zcela holé, slepé a bez zadních končetin. Drápky se zachytí matčiny srsti a pomocí hmatu se dostane až do jejího vaku. Zde se přisaje k bradavce, začne sát mléko a růst. Vystrkovat hlavu začne v některých případech i po sedmi měsících. I po opuštění matčina vaku se zhruba další půl rok vrací na kojení,“ popisuje specifika klokanů ředitel zoo Korec.

Bílí klokani nejsou v přírodě tak vzácní, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Albinotická forma, která je specifická bílou barvou srsti a červenýma očima, je známá i u volně žijících klokanů. Na rozdíl od albínů jiných živočišných druhů totiž s sebou takoví jedinci nenesou žádné genetické vady či deformace, takže jsou plně životaschopní,“ vysvětluje ředitel Korec.

Klokan rudokrký pochází z Austrálie a Tasmánie. Obývá lesy s hustým porostem, buše a savany, kde žije ve skupinách o osmi až dvaceti členech. Většinou jde o rodinné skupiny, které nemají žádného dominantního jedince. Klokan je typický býložravec, živí se převážně výhonky rostlin, bylinami nebo listy. Klokani jsou poměrně rychlí. Dokáží vyvinout rychlost až 50 kilometrů v hodině. Odrážejí se oběma zadníma nohama současně a jejich jednotlivé skoky mohou měřit několik metrů.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options