Ohrožení jeřábi z východní Asie v ZOO Tábor

Publikováno v: Novinky
Tags:

Pár v přírodě značně ohrožených jeřábů mandžuských v těchto dnech rozšířil množství druhů chovaných v ZOO Tábor. Samec pochází ze zoologické zahrady v Olomouci, samice z pražské zoo. Táborská zahrada se tak zapojila do Evropského záchovného programu tohoto druhu.

„Jeřábi mandžuští plně zapadají do koncepce naší zahrady, kde se snažíme chovat zejména v přírodě ohrožené druhy,“ říká k novým obyvatelům zahrady její ředitel Evžen Korec. A dodává, že v tomto trendu plánuje ZOO Tábor pokračovat.

Jeřábi mandžuští jsou druhým největším druhem jeřábů a jsou známi svými krásnými zásnubními tanci a výraznými hlasovými projevy. „Jeřábi jsou mojí oblíbenou skupinou ptáků, jsou velmi elegantní a zároveň vzbuzují respekt. Zkrátka silné emoce,“ svěřuje se hlavní zoolog táborské zahrady Ondřej Kott a poukazuje na to, že jeřábi mandžuští hrají navíc významnou roli v mytologii a výtvarném umění velké části východní Asie. „V Japonsku jsou chráněni jakožto národní kulturní bohatství a například v taoismu jsou symbolem nesmrtelnosti,“ přibližuje Ondřej Kott další zajímavost o nováčcích v táborské zoo.

Ve volné přírodě v současnosti žije méně než tři tisíce jedinců, čímž se jeřáb mandžuský řadí mezi nejohroženější druhy ptáků. Hnízdí na Sibiři a na zimu putují na jih do Koreje, Číny, Taiwanu a Japonska. Největším ohrožením v jejich domovině je pro ně destrukce a postupný úbytek přirozených mokřadů, ve kterých žijí.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options