Neznámý muž málem zabil papoušky v naší zoo

Publikováno v: Novinky
Tags:

Jako pokus o zabití se dá vyhodnotit snaha nezodpovědného návštěvníka ZOO Tábor, který se v těchto dnech rozhodl nakrmit papoušky ara ararauna sušenkami. Přelezl zábranu a dostal se až těsně k voliéře, aby mohl těmto jihoamerickým papouškům podávat jednotlivá sousta. Ignoroval přitom zákaz krmení zvířat v celé zahradě i výtky kolemjdoucích. Když se přivolaná ošetřovatelka pokoušela zjistit jeho totožnost, zbaběle utekl.

Ředitel zoo Evžen Korec je rozhořčen nejen tím, že zatím neznámý člověk papoušky krmil, ale především proto, že jim dával dokonce „lidské“ jídlo. To může kterémukoliv zvířeti přivodit těžké zdravotní komplikace, v krajním případě zavinit i jeho úhyn. „S ohledem na hodnotu chráněných zvířat, která v táborské zoo chováme, lze záměrné usmrcení považovat za trestný čin. Proto každý takový případ předáme policii, a budeme vymáhat škodu, která konkrétně u papoušků představuje mnoho desítek tisíc korun,“ říká ředitel Korec nekompromisně. Poukazuje přitom na skutečnost, že areál celé zahrady je monitorován, a to 24 hodin denně.

Táborská zahrada se zaměřuje na chov zvířecích druhů ohrožených vyhnutím, a nejen proto mají veškerou péči včetně stravy na úrovni světových zoo. „Všechna zvířata v ZOO Tábor dostávají nejlepší možné krmení. Konkrétně papoušci jsou krmeni podle krmných plánů vypracovaných v jedné z nejlepších světových zoo Loro Parque na ostrově Tenerife na Kanárských ostrovech. Jakékoliv přikrmování našich zvířat návštěvníky je tedy naprosto nežádoucí a může jim způsobit těžké zdravotní komplikace a dokonce i smrt,“ zdůrazňuje Evžen Korec. Také mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka apeluje na zdravý rozum. „Žádný normální člověk by přece také nepřipustil, aby někdo neznámý přistoupil k jeho dětem a dával jim něco k snědku,“ kroutí hlavou nad nepochopitelným jednáním návštěvníka. Život ohrožující přikrmování zvířat nevhodnými potravinami dokumentuje mluvčí na úhynech známých z minulých let.

Například provozovatelka obory v Doudlebách nad Orlicí na Rychnovsku přišla vloni koncem léta o dvě klisny, kterým někdo nasypal do výběhu housky. Čerstvé pečivo přivodilo zvířatům koliku a přes pomoc veterináře i snahu chovatelů v bolestivých křečích během pár hodin zemřela. V roce 2016 uhynuli chovný beran a ovce plemene ouessantská v Zoologické zahradě Děčín – také tomuto úhynu předcházelo nakrmení pečivem od neukázněných návštěvníků. O dva roky dříve uhynuli v plzeňské zoo vinou neznalých lidí samec a samice kamzíka běláka, samec ovce aljašské a teprve desetiměsíční klokan rudý Lojzík. Toho ošetřovatelé našli ve výběhu v křečích a s akutním průjmem ještě živého, ale už se ho nepodařilo zachránit. A v roce 2013 uhynul v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově dokonce chovný pár losa evropského, přičemž samice byla právě březí. V tomto případě dal zvířatům kdosi okousat větev jedovatého tisu.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options