Speciální komentované krmení vzácných jeřábů mandžuských v ZOO Tábor

Publikováno v: Novinky
Tags:

Jedinečný zážitek připravili pracovníci ZOO Tábor pro návštěvníky na sobotu 29. února a na neděli 1. března. Vůbec poprvé v historii této zahrady budou mít zájemci zcela výjimečnou možnost zažít komentované krmení jeřábů mandžuských. Přímo od zkušených ošetřovatelů uslyší o víkendu vždy od 15:00 hodin odborné informace o těchto skvostných opeřencích a mohou přitom pozorovat, jak jeřábům chutná.

Pár tohoto druhého nejvzácnějšího druhu jeřába se zabydlel v táborské zoo vloni v létě. Ve volné přírodě žije pouze ve východní Asii a podle klasifikace Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je jeřáb mandžuský kategorizován jako ohrožený druh. Hnízdí na Sibiři a na zimu migruje na jih – do Koreje, Číny, Taiwanu a Japonska. Odborníci odhadují, že ve volné přírodě dnes žije méně než 3000 jedinců. Největším ohrožením v jejich domovině je pro jeřáby destrukce a postupný úbytek přirozených mokřadních oblastí, ve kterých žijí.

Jeřábi mandžuští plně zapadají do koncepce naší zahrady, kde se snažíme chovat zejména v přírodě ohrožené druhy, zdůrazňuje ředitel táborské zoo Evžen Korec. K dalším ohroženým druhům v Táboře paří například maskot zoologické zahrady – tygr ussurijský nebo zubr evropský, jehož návrat do přírody v ČR si táborská zoo vytkla jako jeden ze svých cílů.

Jeřábi mandžuští jsou druhým největším druhem jeřábů. „Jsou mojí oblíbenou skupinou ptáků, jsou velmi elegantní a zároveň vzbuzují respekt, zkrátka silné emoce. Jeřábi mandžuští hrají navíc významnou roli v mytologii a výtvarném umění velké části východní Asie. V Japonsku jsou chráněni jakožto národní kulturní bohatství a například v taoismu jsou symbolem nesmrtelnosti,“ připojuje další zajímavost hlavní zoolog ZOO Tábor Ondřej Kott.
Kromě naprosto výjimečného komentovaného krmení vzácného zvířecího druhu návštěvníci samozřejmě nepřijdou o komentovaná krmení dalších druhů zvířat v ZOO Tábor – makaka jávského, tygra ussurijského a surikat vlnkovaných. Podrobnosti najdete zde: https://www.zootabor.eu/komentovana-krmeni/ .

V táborské zoologické zahradě i nadále probíhá soutěž Zvířecí znalec. Dětští návštěvníci dostávají při vstupu do zahrady kartičky s otázkami, na které mohou najít odpovědi přímo u výběhů se zvířaty. Po odevzdání vyplněné kartičky dostanou u pokladny originální odměnu v podobě osobního průkazu Zvířecí znalec. „Všechny kartičky se správnými odpověďmi budou zařazeny do slosování o zajímavé ceny, kterém výhercům pošleme po ukončení soutěže,“ doplňuje mluvčí táborské zoo. Soutěž potrvá až do neděle 29. března.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v ČR. Vznikla v květnu 2015, kdy ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla táborská zoo otevřena o měsíc později. Vloni ji navštívilo 86 tisíc lidí. Od listopadu do března je otevřena jen o víkendech od 9:00 do 16:00 hodin. Hlavním posláním táborské zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v zoo žije více než 320 zvířat téměř 80 živočišných druhů. Generálním partnerem je EKOSPOL, lídr developerské výstavby v ČR.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options