Miliony slepic trpí v klecových chovech v ČR. Stát ale jejich osud nezajímá

Publikováno v: Novinky
Tags:

Čtyři miliony potenciálně týraných zvířat. Je to v České republice s více než 10 miliony obyvatel hodně nebo málo? Mluvím o čtyřech milionech slepic chovaných v klecích, tedy v otřesných a naprosto nepřijatelných životních podmínkách. Nemusím snad nikomu připomínat šokující záběry z některých chovů – jsou na nich zachyceni zbědovaní opeřenci, do krve oklovaní „spolubydlícími“ ze sousedních klecí, mnohé ze slepic mají zlámaná křídla, ulomené kusy zobáků nebo přelámané a zanícené pařáty. O nějakém výběhu a možnosti zdravě růst nemůže být u klecových chovů ani zdání! Jde jednoznačně o dlouhodobé mučení živých, vnímajících tvorů! A stát k takovému týrání mlčí, tedy s tím mlčky souhlasí. Čtyři miliony tvorů tak jsou nadále odsouzené k životu ve stísněném prostoru, kde doslova živoří.

S tím žádný soudný člověk rozhodně nemůže souhlasit. Ostatně názor českých spotřebitelů zohledňují i obchodní řetězce, protože většina z nich postupně omezuje prodej vajec z klecových chovů. Přesto výbor pro životní prostředí ani zemědělský výbor minulý týden nenašly odvahu zákaz klecových chovů v ČR doporučit. Teprve projednávání návrhu novely zákona na ochranu zvířat proti týrání na plénu sněmovny ale ukáže, jak to zákonodárci s ochranou zvířat vlastně myslí. Buď rozhodnou ve prospěch bezbranných, celoživotně mučených tvorů a zákaz klecových chovů prosadí, nebo se přikloní na stranu nezodpovědných chovatelů, jimž jsou zisky přednější než život bezbranných tvorů.

Apeluji proto na zákonodárce, aby při projednávání návrhu zákona na ochranu zvířat neignorovali kvalitu života slepic chovaných za účelem zisku. A pokud snad některý z nich potřebuje vidět na vlastní oči, jak vypadají spokojené slepice žijící v přirozených podmínkách, může se přijet podívat třeba k nám do ZOO Tábor. Máme tam i zoo koutek s několika druhy hospodářských zvířat, jimž poskytujeme co nejpřirozenější životní podmínky. A naše slepice, stejně jako slepice od dalších zodpovědných chovatelů, jsou už na první pohled podstatně spokojenější než zubožené nešťastnice z klecových chovů.

 

RNDr. Evžen Korec, CSc.                                                                           
24. 2. 2020

ředitel Zoologické zahrady Tábor

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options