Nutnost zákazu soukromého chovu velkých šelem

Publikováno v: Novinky
Tags:

Úřady tak dlouho řešily nepovolený chov lvů v nevyhovujících podmínkách, až se stalo neštěstí. Chovatele lvů ve Zděchově na Vsetínsku usmrtil jím chovaný lev. Toho společně s březí lvicí poté zastřelila policie. Zbytečné úmrtí živých tvorů jen dokazuje, že je nutné co nejdříve chov velkých šelem u soukromníků zakázat. Jen povolené a pravidelně prověřované zoologické zahrady jim totiž dokáží zajistit potřebnou péči a zázemí.

„Touze některých lidí pořídit si co největší šelmu opravdu nerozumím. Podle mě jde o stejně nerozumnou věc, jakou je koupě zvířecího mazlíčka jako dárku pod vánoční stromeček. V obou případech nakonec přeroste zvíře svému majiteli přes hlavu. Velké šelmy vyžadují náročnou péči, která je navíc velmi nákladná. Jen vybudování adekvátního výběhu včetně vyhřívaného zázemí vyjde na stovky tisíc až jednotky milionů korun. Další desítky tisíc korun měsíčně pak spolknou náklady na krmení, veterinární péči a provozní náklady,“ vypočítává ředitel táborské zoologické zahrady Evžen Korec, který dlouhodobě lobbuje za zpřísnění podmínek chovu chráněných zvířat.

„Velmi často se pak stává, že majitel šelmy nákladnou péči nezvládá a zvířata jsou nucena žít v nevyhovujících podmínkách často daleko za hranou týrání. Typickým příkladem jsou například šelmy předváděné v cirkusech, které přežívají uzavřené v extrémně malých maringotkách přesouvajících se z místa na místo. Ale ani mnoho soukromníků se k šelmám nechová tak, jak by potřebovaly. Mnozí je mají jako atrakci a neváhají je například vodit na vodítku či se s nimi mazlit. Tím ale zcela potírají jejich přirozenost a instinkty,“ dodává ředitel ZOO Tábor Evžen Korec, jehož zoologická zahrada se už před časem přidala k iniciativě usilující o zákaz využívání všech druhů divokých zvířat v cirkusech v České republice.

,,Postup kompetentních úřadů při předchozím řešení tohoto problému byl zjevně málo důrazný a argument, že lvy nikdo nechtěl neobstojí, protože v kauze „Medvěd“ se zájem ihned našel mimo ČR,“ doplňuje Milan Orálek z ČSOP.

Úřady by měly prošetřit také postup policie, která zvířata ihned zabila. „Je otázkou, zda nejde o trestný čin, kterým je každé bezdůvodné zabití chráněného zvířete. Tím spíš, pokud oba lvi byli v uzavřeném kotci a nepředstavovali tak bezprostřední nebezpečí pro okolí. Nemyslím si proto, že byla jejich smrt opravdu nutná,“ doplňuje ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s resortem životního prostředí nyní připravují novou legislativu, která by chov volně žijících zvířat v cirkusech zcela zakázala. „Ve světle aktuálních událostí ze Vsetínska, ale také nedávné kauzy nelegálního zabíjení tygrů chovaných v cirkuse, je na místě otázka, zda by se zákaz neměl zpřísnit a rozšířit také na soukromé chovy. Já jsem jednoznačně pro,“ uzavírá Korec z táborské zoo.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options