ZOO Tábor proti barbarskému odstřelu holubů

Publikováno v: Novinky
Tags:

Jsou jedním z posledních živočichů přežívajících ve městech

Základním posláním táborské zoologické zahrady je ochrana ohrožených druhů zvířat. Týká se to nejen fauny žijící daleko na jiných kontinentech, ale také zvířat v naší bezprostřední blízkosti. Představitelé ZOO Tábor proto s velkým znepokojením pozorují opakované hromadné odstřely holubů v Českém Brodě, které považují za zcela zbytečné a barbarské. Zoo se proto připojila k internetové petici požadující okamžité ukončení této genocidy a iniciuje také vznik papírové formy petice.

Holubi jsou jedni z prvních živočichů, které člověk domestikoval, a zároveň zůstávají jedním z posledních zástupců živočišné říše, kteří jsou schopní žít v blízkosti člověka. Jen bezcitnému barbarovi může jejich přítomnost ve městech vadit. Hromadné střílení celých holubích populací pak už vůbec nechápu a vnímám ho jako neospravedlnitelnou genocidu a zvěrstvo,“ neskrývá rozhořčení ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Za extrémně nebezpečné považuje způsob hromadného usmrcování holubů, které město volí. „V hustě obydlené zástavbě se mají pohybovat po zuby ozbrojení myslivci, kteří budou pálit po všem, co se jen mihne. Netřeba živé fantazie k tomu, abychom si představili, co všechno se může stát. Pravidelně se objevují zprávy o postřelených či dokonce zastřelených myslivcích či nevinných kolemjdoucích, a to jsme pořád ještě v lese. Co se stane, až vypustíme myslivce v zelených kamizolách s ostře nabitými zbraněmi mezi lidi, radši nedomýšlet,“ pokračuje Korec.

Nesmyslný boj proti holubům lidé často ospravedlňují tím, že prý přenášejí nemoci. „Z pozice vystudovaného genetika a doktora přírodních věd vám mohu s klidem říci, že to je naprostý nesmysl. Bavíme-li se pouze o nemocech přenášených na člověka, tak pravděpodobnost takové nákazy od holuba je asi desetkrát až stokrát nižší, než pravděpodobnost, že se nakazíte v pouhé blízkosti od úplně cizího člověka v místech s hustou koncentrací lidí, například v divadle, na koncertě nebo na fotbalovém stadionu,“ zdůrazňuje Korec.

Hromadné vybíjení holubů neospravedlní ani poukazování na jejich všudypřítomný trus. „S tím se pere nejedno české i světové město a umí si s tím poradit i jinak. V drtivé většině to města řeší lokální aplikací zábran, sítí a bodců, které holubům znemožní přistání na budovu. Tato stavební opatření vyjdou maximálně na desítky korun. To už za životy živých tvorů stojí,“ radí Korec.

Táborská zoologická zahrada se nyní připojila k elektronické petici požadující zákaz odstřelu holubů. Podepsat ji můžete zde: https://e-petice.cz/petitions/zakaz-nehumanniho-odstrelu-holubu-cesky-brod.html. Zároveň vytvoří také klasickou písemnou formu petice, která jediná má oporu v platné legislativě.

Buďme vděční za těch posledních pár živočišných druhů, které jsou schopny s námi naše hlučné a odcizené městské aglomerace ještě sdílet. Nevím, proč by někdo měl mít právo zbavit života živého tvora, který žádné zdravotní ohrožení nepředstavuje a který je s člověkem a jeho životním prostředím spjat už od dob starověké Mezopotámie? Zvlášť, když humánnější a efektivnější metody řešení tohoto problému existují, jen jsou trochu finančně a organizačně náročnější. Všichni, kdo mají úctu a respekt k životu, by se proto neměli bát dát své nesouhlasné stanovisko co nejhlasitěji najevo. Budeme rádi, když se k naší petici připojíte,“ uzavírá Korec.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options