Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířila pestře zbarvená kachnička mandarínská

Publikováno v: Nové přírůstky, Nově dovezená zvířata
Tags:

18. 5. 2023 – Symbol štěstí a manželské věrnosti přicestoval do táborské zoologické zahrady. Zdejší zvířecí rodinu rozšířil nádherně zbarvený samec kachničky mandarínské, od které si Japonci a Číňani slibují štěstí a věrnost. Vznikl tak chovný pár, od kterého si zoo slibuje rozšíření chovu. Kačer i se svou novou partnerkou obývají expozici Vodní svět.

„Kachnička mandarínská je jedním z nejkrásněji zbarvených vodních ptáků. Původně pochází v Číny, Japonska a Tchaj-Wanu, odkud se rozšířila i do jiných míst. Poměrně velkou populaci tvoří ve Velké Británii, kde ji uměle vypustili. Občas ji lze zahlédnout ve volné přírodě i u nás, jde ale většinou o ptáky, kteří pravděpodobně utekli z chovů,“ říká ředitel zoo Evžen Korec.

Kachničky mandarínské žijí v hejnech, ale hnízdí v párech. Hnízda si budují v dutinách stromů, odpočívají pak na větvích stromů poblíž vodních ploch. Živí se semeny, vodními rostlinami, rýží, bezobratlými živočichy a malými rybami. Kačeři se od samic odličují výrazným a specifickým zbarvením. V chovech vzniklo několik barevných mutací, přičemž nejznámější je bílá varianta.

Kachničky mandarínské tvoří v táborské zoologické zahradě společenstvo vodních ptáků v expozici Vodní svět. Kromě nich tam žijí také další druhy kachen a hus, například kachna smaragdová, kachnička amazonská, husa indická, husa sněžní, husice andská, husice rezavá, husice rudohlavá, berneška bělolící či ostralka štíhlá.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options