Vodní svět v táborské zoo rozšířily vzácné kachny ostralky štíhlé

Publikováno v: Novinky, Nové přírůstky
Tags:

Zvířecí rodinu vodního světa v táborské zoologické zahrady tento týden rozšířila dvojice vzácných kachen – ostralek štíhlých. V Česku dříve sporadicky hnízdily, několik desetiletích se tak ale už nestalo. Česko je proto eviduje jako kriticky ohrožené.

Jsem rád, že jsme v souladu s naším posláním chránit ohrožené druhy zvířat mohli poskytnout domov kriticky ohroženým kachnám. Ostralky štíhlé přes naše území pravidelně protahují a jen velmi výjimečně i přezimují. Dříve u nás také vzácně hnízdily a to v oblasti Podyjí. Nicméně poslední potvrzené hnízdění ostralek bylo zaznamenáno v roce 1985 u Oder. Tyto vzácné kachny od nás vytlačila výstavba Novomlýnských nádrží, která výrazně změnila jejich hnízdiště. V současnosti jsou ostralky štíhlé v Česku vedeny jako kriticky ohrožené,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Ostralky štíhlé jsou menší a štíhlejší než kachny divoké. Je u nich výrazný pohlavní dimorfismus. Samec je výrazně zbarvený. Hlavu a část krku má hnědé, hruď a dolní část krku je bílá, boky a hřbet šedavé příčně pruhované. Bílá barva zasahuje v úzkém pásku také na boky hlavy. Ocasní pera má výrazně prodloužená. Naopak samice je zbarvena nenápadně, podobně jako u ostatních kachen. Od samice kachny divoké se liší jednobarevnou hlavou bez proužků a šedým zobákem.

Více se dočtete v naší tiskové zprávě.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options