Táborská zoo uvítá bílého lva Gandalfa

Publikováno v: ZOO v médiích
Tags:

MF Dnes Jižní čechy, 19.2.2024:

Mladá rodina pročítá cedule u vlčího výběhu. Přijímá zajímavosti o místních obyvatelích. V tom se zničehonic jeden ze sibiřských vlků zvedne a začne hlasitě výt. Za okamžik už vyjí všichni čtyři.
„Vždyť je teď poledne, mají přece výt v noci na měsíc. To je ale koncert,“ komentuje jedna z přihlížejících žen. Na bílé vlky, hnědé medvědy, velbloudy a další zvířata se do Zoo Tábor o víkendu přijely podívat desítky lidí. Zoologická zahrada letos získá dalšího výrazného a ceněného obyvatele – bílého lva pustinného.

„Šestiletý samec Gandalf je výjimečný svou bílou barvou, která však není projevem albinismu. Za jeho zbarvení může genetická mutace, která způsobuje ztrátu kožního pigmentu. Tato genetická změna se nazývá leucismus a je extrémně vzácná. Bílí lvi žijí ve volné přírodě jen zcela výjimečně,“ říká ředitel zoo Evžen Korec. Gandalf se do Tábora přestěhuje spolu se samicí Aishou v druhé polovině roku.
Táborská zoo chová dva lvy už nyní. Aby se Simbovi a Lueně žilo pohodlněji, získají nový prostorný výběh. „Král zvířat si zaslouží pořádný palác a právě ten Simba s Luenou dostanou. Největší změnou bude několikanásobné zvětšení výběhu a modernizace zázemí ubikace,“ popisuje Korec.
Zvětšení lvího výběhu není jedinou stavební akcí, do níž se v zoo letos pustili. Ve staveniště se dočasně proměnila podstatná část areálu. „Letošní rok bude ve znamení dokončení dvou velkých investic. Posláním naší zoologické zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Do tohoto konceptu zapadá vybudování záchranného centra Cites pro chladnomilné šelmy, kde naleznou dočasný azyl zvířata, která stát zabaví jejich chovatelům,“ pokračuje ředitel zahrady.
Odebrat týrané zvíře chované v nevhodných podmínkách je podle něj nyní složité, není ho totiž kam přesunout. Záchranné centrum má pomoci problém vyřešit. Dokončené bude také letos. „Celý prostor centra bude rozdělený na dva velké výběhy, jejichž součástí bude jezírko pro plavání, velký přístřešek i vyhlídková palanda. Dočasný azyl u nás najdou tygr ussurijský, puma americká, levhart sněžný, rysi a vlci. V každém výběhu mohou být až čtyři zvířata, celková kapacita tak bude osm zvířat,“ přidává. — Eva Petrová

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options