ZOO Tábor nabízí pomoc při odchytu medvěda z Valašska

Publikováno v: Novinky
Tags:

ZOO Tábor nabízí pomoc při odchytu medvěda z Valašska, jeho zabití by bylo neospravedlnitelné a protizákonné

23. 10. 2018

Táborská ZOO nabízí pomoc s odchytem medvěda z Valašska. Nejen jako zoologická zahrada ale i jako lidé se zdravým rozumem musíme proti odstřelu medvěda ostře vystoupit a nabízíme veškerou svou pomoc při jeho odchytu, říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. O medvěda již projevila zájem konkrétní záchranná stanice, která je ochotná ho dočasně přijmout. Je tak třeba udělat maximum pro jeho bezpečné odchycení. Jakékoliv návrhy na okamžité zabití medvěda, který reálně nikoho neohrožuje, jsou tak v rozporu se zákonem o ochraně přírody.

„Jsem velice pobouřen, že se o odstřelu medvěda nejen vážně uvažuje, ale že existují silné politické tlaky na urychlení tohoto barbarského činu. Příprava odstřelu za této situace je bez nadsázky srovnatelná s plánováním vraždy. Jde totiž zcela jasně o porušení zákona o ochraně přírody, který zabití kriticky ohroženého zvířete umožňuje jen v krajních případech, kdy medvěd přímo ohrožuje lidské životy, a zároveň byly vyčerpány všechny další možnosti. To se však nestalo, a proto je toto krajní řešení nepřípustné. Zvlášť, když už se pro medvěda našlo místo, kde by mohl být dočasně umístěn,“ neskrývá rozhořčení nad celou situací ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Zásadně proti odstřelu medvěda jsou i ochránci přírody. „Bylo by naprosto hanebné zastřelit medvěda bez toho, že bychom vyzkoušeli všechny možnosti pro jeho odchyt. Součinnost a odbornost, kterou nabízí ZOO Tábor, vítáme a jsme za ni vděční. Pomoc bychom ale v první řadě čekali od Zlínského kraje. Je zarážející, že kraj nechce platit čtyřem obcím prokazatelně vynaložené náklady na realizovaný odchyt. Na druhou stranu má ale peníze na vrtulník, který by posloužil při jeho odstřelu. Ostudné je také bulvárními médii vyvolaná hysterie, které v souvislosti s medvědem podlehla řada lidí. Stále je ale mnoho těch, kterým na osudu medvěda zaleží. Pod petici na jeho záchranu se od včerejšího dne podepsalo již více než 9 400 lidí,“ komentuje celou situaci Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody a dodává, že petice je dostupná na webových stránkách ZDE.

Táborská zoologická zahrada je v intenzivním kontaktu s ochránci přírody, kteří celou situaci na místě řeší, a kromě odborných konzultací jim nabídla také aktivní pomoc. „ZOO Tábor nabízí bezplatné ´naspání´ medvěda a služby svých odborníků, či spolupracujících veterinářů ze Slovenska. Narkotizace tak velké šelmy totiž není jednoduchá záležitost. Aby byla bezpečná, musí ji provést někdo zkušený, kdo už medvěda někdy uspával. Postaráme se také o následné naložení medvěda do bedny a jeho odvoz do prozatímního útočiště. Kromě toho aktivně hledáme pro medvěda trvalé umístění. Za tímto účelem jsme oslovili zhruba 1000 zoologických zahrad po celé Evropě, se kterými aktivně komunikujeme. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom medvěda zachránili,“ slibuje Korec.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options