Tygr proskakující hořící obručí, medvěd jedoucí na tříkolce či slon neuměle poskakující po zadních nohách.…
Medvěd balancující na starém kole, lev proskakující hořící obručí, slon nepřirozeně vrávorající na jedné noze, šelma švihaná bičem nelítostného krotitele. Podobné obrázky nepřirozeného chování zvířat, kterých jsou plné cirkusy, budou brzy minulostí. Poslanci z výboru pro životní prostředí i ze zemědělského výboru včera doporučili zakázat drezuru a chov volně žijících zvířat v cirkusech. V novele zákona na ochranu zvířat proti týrání navrhují postupně zakázat chov a drezuru zvířat, která se narodí v roce 2021 a později. Majitelé cirkusů navíc nebudou smět volně žijící zvířata nakupovat ani množit.
Tento krok je zcela na místě a jsem za něj rád. Dlouhodobě totiž poukazuji na to, že jsou zvířata v cirkusech týrána. Cirkusáci je kvůli pochybné zábavě pár lidí nutí dělat věci, které jsou pro ně nepřirozené. Navíc velmi často pod hrozbou tvrdých trestů. Viděl jsem spoustu videonahrávek, co všechno jsou cirkusáci nespolupracujícím zvířatům schopni udělat. Je mi zle, jen si na ty výjevy vzpomenu. Tak brutální týrání se hned tak nevidí.
Trvám na tom, že volně žijící zvířata do cirkusů jednoznačně nepatří. Životní podmínky, které tam mají, jsou nevyhovující a naplňují definici týrání. Velké šelmy často musí žít v miniaturních klecích často o rozměrech malé maringotky a o nějakém výběhu si mohou nechat jen zdát. Také zajištění vhodné stravy a kvalitní veterinární péče je při častých přesunech cirkusů takřka nemožné. A právě tyto přesuny jsou dalším významným faktorem, který zvířata zvyklá na své území velmi stresují. V takových podmínkách se cirkusová zvířata mění jen v bezduché stroje na peníze.
Z vlastní zkušenosti v ZOO Tábor vím, že poskytnout zvířatům adekvátní výběhy tak, aby co nejlépe odpovídaly přirozenému prostředí, je i pro odborníky nelehký úkol. O tom, zda jsou podmínky v cirkusech pro zvířata vyhovující, tak nemůže být sporu.
Poslanci z obou výborů si konečně uvědomili, že doba výrazně pokročila a spolu s tím se mění i zájmy lidí. Jestliže před sto a více lety bylo pro diváky zpestřením bavit se v cirkusech roztomilými kousky zvířat žijících v katastrofálních podmínkách, dnes už to neplatí. V 21. století je společensky neúnosné bavit se na úkor zvířat žijících v nevyhovujících podmínkách a v neustálém stresu. Ostatně moderní cirkusy se bez drezury zvířat hravě obejdou. Například neustále vyprodaná představení Cirku La Putyka, který divákům nabízí kombinaci akrobacie, fantazie a sportovních výkonů jednoznačně dokazují, že lidé se dokáží bavit, aniž by přehlíželi týrání bezbranných zvířat a parazitování na nich.
Nejen to je jasný argument, aby doporučení zmíněných výborů našlo podporu ostatních zákonodárců při projednávání novely zákona na plénu sněmovny. Pokud by Česká republika přijala úplný zákaz chovu a drezury zvířat v cirkusech, přiřadila by se například k Itálii, Nizozemsku a Řecku, kde už zákaz cirkusové drezury dávno platí. V sousedním Německu a v Polsku se o tom jedná. Apeluji proto na všechny naše zákonodárce, aby pomohli Česku připojit se v tomto ohledu k vyspělým zemím a pomohli lépe chránit ohrožená zvířata.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
ředitel Zoologické zahrady Tábor